Ny strid för egen crossbana


2010-08-17

<br /><br />
Bild: Foto: Mats H Ljungqvist





När Mölndal stänger crossbanan i Blixås blir minst ett 100-tal förare från Kungsbacka utan bana. Nu ökar pressen på Kungsbackas politiker att ordna en motocrossbana på hemmaplan – ett löfte som har 20 år på nacken.

Kungsbacka Motoramatörers crossåkare har de senaste 20 åren både tävlat och tränat för andra klubbar. Orsaken är enkel – i Kungsbacka finns ingen bana för den spektakulära motorcykelsporten.
I stället har Blixåsbanan i Mölndal blivit nödhamn åt minst ett 100-tal Kungsbackaåkare, från elitklass och ner till 5-åriga knatteåkare.
Nu är det slut med det. Mölndals kommun stänger Blixåsbanan, området ska bebyggas med bostäder och svekdebatten rasar.
Motorklubben Pionjär, som huserat på Blixås i nästan 50 år, menar att kommunen överger sitt löfte om att ordna en ersättningsbana.
– Men vi kommer inte att lämna Blixås förrän vi fått ett annat ställe att vara på. De ska inte tro att de kan behandla motorsportfolket hur som helst, säger Anders Lejhagen från MK Pionjär.

Gemensam bana
Klubben har nu sökt tillstånd för en demonstration på Medborgarplatsen i Mölndal. Minst ett 100-tal åkare från Kungsbacka väntas dyka upp för att stötta MK Pionjär.
För svekdebatten smittar av sig över kommungränsen. Kungsbacka kommun har i nästan 20 år lovat att ordna en bana åt sina åkare på hemmaplan.
Till slut skrev Mölndal och Kungsbacka ett avtal - när Blixås stänger så ska de bägge kommunerna bygga en gemensam crossbana. Ett förslag om mark i Sandsjöbacka har prövats – och övergivits.

Svikna löften
Vad som nu händer vet ingen.
– Jag har inte hört ett ljud från stadshuset sedan vi hade ett möte för över fem år sedan, säger Gösta Johnsson, ordförande i Kungsbacka Motoramatörer.
Han menar att de ansvariga i Kungsbackas stadshus sovit Törnrosasömn, och hela tiden litat på att Mölndalssidan ska sköta arbetet.
– Men så här har det sett ut under alla år. Det har varit många löften från politiker och tjänstemän, och sedan händer ingenting, de blåser oss, säger Gösta Johnsson besviket.
Den 4 september rullar crossåkarna in på medborgarplatsen i Mölndal. Och MK Pionjär räknar med folk också från Kungsbacka.
– Vi vill visa upp vilken bred verksamhet vi faktiskt sysslar med. Det handlar om åkare från fem år och uppåt som blir utan bana om Blixås stängs. Det är en angelägenhet för hela Västsverige, säger Anders Lejhagen.
Mats H Ljungqvist 0300-519 83 mats.h.ljungqvist@kungsbackaposten.se

Skriv ut




Veckans fråga
Omröstning
Dags att skrota alkoholförbudet i kommunens lokaler?

Ja
Nej
Vet ej

  Resultat 
Mest lästa

Grattis / Dagens Ros

Vädret

Vädret Kungsbacka


Lediga jobb i Kungsbacka
Fler jobb

Dagens namn

Dagens namn:
.

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Eva Wigartz

Ändra adress tillfälligt  |  Om Kungsbacka-Posten  |  Teknisk info  |  Om cookies

Nyheter  |  Tipsa oss  |  Skriv insändare  |  Dagens ros  |  Kalendern  |  Prenumerera  |  Annonsera privat  |  Annonsera företag  |  Kontakta oss  |  RSS  |