Anneberg lägger ner damlaget


2010-09-04

Efter en tuff säsong med ständiga problem att få ihop spelare, har nu Annebergs IF bestämt sig för att lägga ner sitt damlag.

Anneberg har under hela säsongen kämpat för att få ihop tillräckligt med spelare, och inför varje match har osäkerheten varit stor kring om man ska lyckas få ihop en hel trupp. Men nu har man alltså tvingats ge upp och drar sig ur serien.
– Vi har jobbat på att försöka få igång damlaget en längre period, men det är svårt. Tjejer i en viss ålder väljer andra saker, och många har flyttat till andra orter för att studera. Antalet minskade hela tiden på träningarna, och då minskar ju glädjen och inspirationen också, säger Peter van den Brink, ordförande i damsektionen.
Många klubbar dras med samma problem, och många har också väldigt unga damtrupper.
– Vi har varit i kontakt med andra klubbar för att försöka hitta lösningar, men det är samma situation i alla. Det är svårt, och Kungsbacka kommun är hästtätast i landet, så det är tuff konkurrens, säger Peter van den Brink.
Klubben kommer dock att ha kvar sina flicklag och sitt lag för tjejer i åldern 13-16 år. De från damlaget som vill fortsätta spela har till största delen gått till Hällesåker.
– Det är väldigt tråkigt att det har blivit så här. Nu blir damsektionen vilande tills dess att det kommer in nya krafter, säger Peter van den Brink.

Malin Heidenfors
0300-519 82

Skriv ut




Veckans fråga
Omröstning
Dags att skrota alkoholförbudet i kommunens lokaler?

Ja
Nej
Vet ej

  Resultat 
Mest lästa

Grattis / Dagens Ros

Vädret

Vädret Kungsbacka


Lediga jobb i Kungsbacka
Fler jobb

Dagens namn

Dagens namn:
.

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Eva Wigartz

Ändra adress tillfälligt  |  Om Kungsbacka-Posten  |  Teknisk info  |  Om cookies

Nyheter  |  Tipsa oss  |  Skriv insändare  |  Dagens ros  |  Kalendern  |  Prenumerera  |  Annonsera privat  |  Annonsera företag  |  Kontakta oss  |  RSS  |